Márciusban csökkent számos szabad felhasználású jelzáloghitel kamata, ugyanakkor a lakossági állampapírokkal elérhető hozam nem változott. Emiatt még többet nyerhet az, aki kölcsönből vásárolna most inflációkövető állampapírt. Ennek köszönhetően egy 40 millió forintos befektetésnél a nyeresége 620 ezer forinttal lehet magasabb, mint korábban.
A jelenlegi pénzügyi helyzet nagyon különleges: az alacsony kockázatú befektetések kamata ugyanis sok esetben meghaladhatja a szabad felhasználású jelzáloghitelek éves kamatát. (Az ilyen hitelek igényléséhez ingatlanfedezetre van szükség, ám a felvett összeg elköltését illetően nem kötik meg a kezünket. Cserébe a kamata rendszerint magasabb annál, mintha lakáscélra fordítanánk a kapott pénzt.)
Ez azt jelenti, hogy a hiteligénylés során kapott összeget megérheti befektetni. Erről a Bankmonitor szakértői már korábban is írtak, akkor miért érdemes ezt újra megemlíteni? Azért, mert a hitelkamatok csökkenésével a profit még tovább emelkedhet. Ez logikus, hiszen változatlan bevételek mellett csökkennek a költségeink.
De miért érdemes hitelből állampapírt vásárolni? Elég a befektetési-, és hitelkamatokra tekinteni, máris látható a konstrukció mögötti nyereség oka:
Vagyis a kölcsönök ára messze elmarad az alacsony kockázatú lakossági állampapírok kamatszintjétől. Sőt, valójában március elsejével még javult is a helyzet, a hitelkamatok csökkenése miatt a kamatkülönbség – vagyis a profit – még emelkedett is a korábbiakhoz képest. A jelzáloghitel korábbi 9,54%-os induló kamatszintje ugyanis március elsejétől 8,89%-ra csökkent.
FONTOS
De miből is ered a nyereség?
De mekkora nyereségről beszélünk? 40 millió forint kölcsön felvétele és állampapírba fektetése esetén a profit nagyságrendileg 620 ezer forinttal emelkedik 2 év alatt a hitel kamatcsökkenése miatt. Ez a 40 millió forintra vetítve 10 százalékkal magasabb profitot jelent: a nyereség 6 133 182 forintról 6 754 130 forintra emelkedik.
A konstrukció működéséről már számos helyen írtunk, a Bankmonitor oldalán itt megtalálod az összes részletet. A főbb szempontokat azonban most is áttekintjük.
A befektetés és a hitel kamatkülönbsége szemmel látható, de meddig marad fenn ez az állapot? A kölcsön egy 15 évig fix kamatozású konstrukció, tehát ott nem kell változástól tartanunk. A befektetés kamata az infláció alakulásának megfelelően változhat. Viszont az áremelkedést messze lemaradva követi le: a 2024. februári kamatfizetés a 2022-es infláció mértékétől függ. Vagyis jó előre látható a befektetés hozamának változása. Az infláció csökkenése esetén a szükséges lépéseket, azaz a konstrukció lezárását időben meg tudjuk tenni.
Természetesen a kamat mellett más költségelemek is lényegesek lehetnek. A befektetés esetén kalkulálnunk kell a visszaváltás költségével, ennek mértéke 1%, ugyanis 99%-os árfolyamon veszi vissza tőlünk a Kincstár a papírt. Illetve a hitelfelvételnek vannak induló költségei, sőt az előtörlesztésnek is van díja. A Bankmonitor szakértői ezeket a költségeket figyelembe véve számolták ki a példában a befektetésen elérhető nyereséget.
Egyes feltételek változhatnak, például a visszaváltási költség megemelkedhet. Ez valós felvetés, azonban a lakossági állampapírok visszaváltási költségének érdemi megemelése bizalmi töréshez vezetne, emiatt szembe menne a kormány évtizedes törekvésével: az államot a hazai lakosság finanszírozza meg. Felmerülhet az államcsőd veszélye is, erre azonban még jelen gazdasági helyzetben sincs reális esély, ráadásul egy ország a saját fizetőeszközében nem igazán mehet csődbe.
Ha a fizetésünk lecsökkenne, akkor problémát okozhat a kölcsön törlesztése. Ebben az esetben érdemes lehet idő előtt lezárni a konstrukciót a befektetés eladásával és a kölcsön előtörlesztésével. Lehetőség van a befektetés fokozatos felszabadítására is, ezzel gyakorlatilag a befektetett pénzből finanszíroznánk a kölcsön törlesztését. Erről a megoldásról itt olvashatsz részleteket.
Számos feltétel van, ami teljesítenünk kell ahhoz, hogy ki tudjuk használni ezt a nem mindennapi lehetőséget:
A konstrukció pénzügyileg zárt, ugyanakkor eléggé összetett. Éppen ezért csak alapos mérlegelés után érdemes belevágni a lehetőségbe. Azok számára ideális ez a megoldás, akik pénzügyileg kellően tudatosak és fegyelmezettek. Például ne költsük el a felvett hitelösszeget más célokra, mert akkor nem lesz nyereséges a konstrukció.
Forrás: bankmonitor.hu
Forduljon hozzám bizalommal, díjmentesen nyújtok szakértői segítséget NYUGDIJ MEGTAKARÍTÁS és HITEL, CSOK, BABAVÁRÓ TÁMOGATÁS
gördülékeny ügyintézéshez!
Heim Ilona
Telefon: +36 20-243-3007
E-mail: ilona.heim@bmpartner.hu